7/24 Randevu ve Bilgi: 0 553 098 33 33
Mehtap Derelioğlu Facebook
Mehtap Derelioğlu Twitter
Mehtap Derelioğlu Instagram

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. P. G. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 4. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

"Rahim içine gelmiş blastokist aşamasındaki embriyo artık rahim içinde büyümesine başlar. Kalınlaşmış endometrium adı verilen rahim duvarında bazı enzimatik işlemler gerçekleştirerek kendi alanını genişletir.Bu arada katmanlar şeklinde gözlemlenir. Bu bebeğin oluşum aşamasında dış katmanlardan plasenta ve zarlar, iç katmanlardan da embriyo gelişimi başlar.

Embriyonik içinde yerleşmiş olduğu keseciğin içi amnios sıvısı denilen bir sıvı ile kaplıdır. Gebelik kesesinin içinde küçük halka şeklinde yolk kesesi denilen şekil belirginleşir. Yolk kesesi sıvı içerir ve embriyotik besin taşınmasına yardımcı olur ve ilk kan dolaşımı üzerinde etkisi olur. Plasenta denilen bebeğin eş dokusu oluşumunu tamamlama sürecine kadar embriyoyu yolk kesesi besin taşır.

Bu dönemin sağlıklı gelişimi için folik asit alınması düzenli olması gerekir. Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve B12 ihtiva eden gıdalara bu dönemde ağırlık verilmesi gerekir. B12 vitamini kırmızı ette, balık, yumurta, süt ve süt ürünlerinde ve tahıllarda mevcuttur."

İpucu: Mide Bulantısı veya Kusma

Mide bulantısı bazı kadınlarda gebeliğin erken döneminde yani 4.haftasında başlayabilir ama daha çok 6. haftada yaygındır. Bu haftada bazı yemeklerin kokusu kusma hissine neden olabilir. Mide bulantınız haftalar ilerledikçe artabilir. Sabah bulantıları genellikle ikinci 3 aylık dönemde geçer.

BÖLÜMLER
© 2020 Op.Dr.Mehtap Derelioğlu Designed By: TW Tüm Hakları Saklıdır.