7/24 Randevu ve Bilgi: 0 553 098 33 33
Mehtap Derelioğlu Facebook
Mehtap Derelioğlu Twitter
Mehtap Derelioğlu Instagram

Gebeliğin 34. Haftası 4D Ultrason

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. P. G. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 34. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

  • Cilt altı yağ dokusu artan bebek artık daha tombul gözükmeye başlar. Doğumdaki yağ oranı civarındadır. Cilt altında depoladığı yağ hem ısı koruyucu hem de enerji depoladığı bölümdür. Artan cilt altı yağ dokusu ile cildi daha pürüzsüzdür.
  • Erkek bebekte testisler skerotumda izlenir. Ultrasonografide gözlenir.
  • Bu haftalardaki amnios mayi oluşan rahim kasılmalarından bebeğin basınca maruz kalmasını önler.
  • Oluşan bağışıklık sistemi nedeniyle bebek daha dirençlidir. Doğumdan sonra ilk anne sütünün de bağışıklık özelliği yüksek olmaktadır. Bu nedenle bebeğin doğum sonrası hemen emzirilmesi daha uygundur.
  • Hormonal değişimler, alınan kilolar yaklaşan doğum nedeniyle oluşan kaygılar gebenin bazen uyku düzeninin bozulmasına neden olabilir. Uykusuz geceler ve sürekli yorgunluk hali oluşabilir. Bu durumları en aza indirmek amacıyla düzenli yürüyüşler yapmak, egzersizler yapmak iyi gelecektir. Dinlenme dönemlerinde ayakları uzatmak, bacaklardaki basıncı da rahatlatır.
  • Psikolojik olarak beynimizdeki tüm düşüncelerde uzaklaşıp burundan nefes alıp yavaş yavaş ağızdan vererek rahatlayabiliriz. Gün içinde birkaç kez rahatlatıcı uzun solunum egzersizleri ile rahatlama olur.
  • Dönem dönem enerji dolu, dönem dönem yorgunluk atakları olabilir. Bazen bu dönemlerde iştahsızlık olabilir. Kimi zaman 1-2 kilo kaybı da izlenir. Gebenin açlık hissetmemesi bebeğin aç olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle doğuma kadar az ve sık öğünlerle bebeğin gelişimine yardımcı olmak gerekir. Hızlı kilo alan gebelerde de direk diyet olmaz. Bu dönemde beslenme düzenlenmesine gidilir. Gebelerde metabolizma bu dönemde % 25 artar.
  • Gebelerin bir kısmında tek taraflı kalça ağrıları olabilir. Siyatalji denilen sinir sıkışma ağrıları da artan kilolar, hormonal değişimler ve kontrolsüz hareketler ile gebelikte sık ortaya çıkar.
BÖLÜMLER
© 2020 Op.Dr.Mehtap Derelioğlu Designed By: TW Tüm Hakları Saklıdır.