7/24 Randevu ve Bilgi: 0 553 098 33 33
Mehtap Derelioğlu Facebook
Mehtap Derelioğlu Twitter
Mehtap Derelioğlu Instagram

Emzirmenin Önemi

Emzirme gerçekten önemli mi?

Sevgili anneler 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftanız kutlu olsun. Doğum sonrası bebeğinizi ilk emzirdiğiniz andan itibaren bebeğinizle gebelik süresince aranızda kurulmuş olan bağ daha da güçlenir. Tüm araştırmalar anne ve bebek için emzirmenin çok sayıda faydası olduğunu göstermiştir.

Emzirme anındaki ilk ten teması bebeğinizin bu yeni ortamında kendine güvende hissetmesini sağlar. Emzirme ile salgılanan oksitosin hormonu rahmin küçülmesine ve hamilelik öncesi boyutuna hızla dönmesi için önemlidir. Yine emzirme ile adet gecikir ancak emzirme döneminde de hamile kalınabileceği unutulmamalıdır.

Bebeğini emziren annelerde meme, yumurtalık ve rahim kanserine daha az yakalandığı, osteoporoz riskinin düştüğü belirtilmektedir. Yine emziren annelerin daha sakin olduğu ve doğum kilolarını daha çabuk verdiği yönünde yayınlar bulunmaktadır.

Anne sütü sentetik olarak üretilemeyen doğal bir gıdadır. İçindeki etken maddeler hem bebeğin fizyolojik gelişimini sağlarken hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebekte gaz, beslenme bozukluğu, kabızlık, ishal, kusma, kilo alamama gibi sorunlar daha az gözükür. Bebeğiniz enfeksiyonlara karşı daha dirençli olur. Alerjik reaksiyonlara daha az rastlanır. Anne sütü ile beslenme prematüre bebeklerde daha da önem kazanır.

BÖLÜMLER
© 2020 Op.Dr.Mehtap Derelioğlu Designed By: TW Tüm Hakları Saklıdır.