7/24 Randevu ve Bilgi: 0 553 098 33 33
Mehtap Derelioğlu Facebook
Mehtap Derelioğlu Twitter
Mehtap Derelioğlu Instagram

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. P. G. Mehtap Derelioğlu hamileliğin 13. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

  • Bağırsaklar bu hafta karın içindeki normal yerlerine tamamen geldiler. Bağırsaklar bu dönemde kıvrımlaşma ve xlli denilen besinleri tutan doku ile kaplanmıştır.
  • Plasenta bu dönemde gelişimine devam etmektedir. Fetüs kadar gelişimi hızlı değildir. Bu haftada 25-30 gr ağırlığında iken doğum haftasında 450-900 gr ağırlığına ulaşır.
  • Karaciğerde safra salgılanmaya ve pankreas insülin üretmeye bu haftada başlar.
  • Kemiklerdeki ilk kemikleşme merkezleri belirir. Ses telleri gelişimini tamamlar.
  • Ultrasonografide fetusun artık el-kol-ayak-bacak ve gövde hareketleri artık rahatlıkla gözlemlenir.
  • Fetüsün baş popo mesafesi 6-7 cm olup 25-30 gr ağırlığındadır.
  • Gebeliğin bu dönemi 2. Trimester denen 13. Haftadan başlayıp 3 ayı içeren süreçtir. Gebeliğin diğer dönemlerine göre gebenin rahatladığı bir süreçtir. Fetüsün artmış kalsiyum ve demir ihtiyacını karşılamak amacıyla 12. Haftadan sonra multivitamin desteği başlanmalıdır. Dengeli düzenli beslenen gebelerde vitamin eksikliğine rastlanmasa da diyette alınan gıdalar düzenlenmelidir. Artan vitamin ihtiyaçlarına göre ve gebenin yapılan tetkik sonuçlarına göre düzenlemeye gidilmelidir.
  • Gebelikte 11-14. Haftalarda kromozom hastalıklarını değerlendirmek amacıyla ikili tarama testi yapılması gerekir. İkili tarama testi anneden alınan kan tahlili ile belirlenir. Fetüsün ultrasonografide baş-popo mesafesi ölçülüp önce kalınlığı ölçülür ve nazal burun ölçülür. Anneden alınan kan örneğinde serbest BHCG ve PAPP-A denilen hormonlar bakılır. Duyarlılığı %90 dır. 21 ve 18 kromozom hastalıklı bebekleri erken döneminde saptanmasına yönelik yapılır. Risk yüksek grupta çıkar ise ileri bir genetik inceleme önerilir.
BÖLÜMLER
© 2020 Op.Dr.Mehtap Derelioğlu Designed By: TW Tüm Hakları Saklıdır.